Bélügyek – Ezekről jó, ha tud
A cikket Mikoly Kriszta kolléganőnkkel készült riport alapján írta Barabás Júlia, megjelent a Népszava Online-on: https://nepszava.hu/3010863_belugyek-ezekrol-jo-ha-tud
A gyomor működésével gyakran még akkor sem vagyunk tisztában, ha emésztőszervi panaszaink vannak. Mikoly Kriszta reflux-terapeuta a táplálék útjának ismertetése mellett beszélt a leggyakoribb betegségekről is:
Gyomor: kever és lebont
A gyomor fő feladata az elfogyasztott táplálék alapos összekeverése és a fehérjék lebontása. A tömlő alakú, rugalmas, izmos szervnek két zárógyűrűje van. Az egyik a nagyjából a szegycsont magasságában elhelyezkedő gyomorszáj (cardia), ami reflux esetén például renyhén vagy egyáltalán nem is zár, a másik pedig a nyombél előtt található úgynevezett pylorus gyűrű.
Az étel látványától, illatától, sőt akár a gondolatától is beindul a gyomornedv-termelődés, de a legerősebb hatása a lenyelt tápláléknak van. A naponta termelődő, másfél-két liternyi sósav ilyenkor, az emésztési folyamat során hígulni kezd. A gyomornak saját védelme érdekében sűrű nyákot kell termelnie, amiben viszont szívesen telepedik meg az úgynevezett Helicobacter pylori baktérium. Manapság minden harmadik ember gyomrában megtalálható. Gondot akkor okoz, ha az enzimei segítségével túlságosan felhígítja a védőnyákot, és a gyomor elkezdi saját magát felmarni.
Gyomorbajok: reflux és gasztritisz
A gyomornak általában kétféle problémája lehet: a reflux betegség, amikor a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe, és a krónikus gasztritisz. Utóbbi esetén a gyomornyálkahártya van gyulladásban, ennek háromféle megjelenési formája is lehet. Az A típusú az egész gyomorra kiterjedhet, és ha nem kezelik, daganathoz is vezethet. A leggyakoribb a Helicobacter pylori baktérium által okozott B típus, amelynek kezeletlensége esetén gyomor- vagy nyombélfekély lehet a következmény. A C típusú pedig főleg nyálkahártya irritáció miatt alakul ki, sok tényező, például a dohányzás, a stressz és a helytelen táplálkozás is provokálhatja.